Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Oczu
Pomoce optyczne
Pomoce optyczne dla słabowidzących
POMOCE OPTYCZNE – to jedne z dostępniejszych i efektywniejszych możliwości poprawy widzenia u osób słabowidzących.
Z definicji osoba słabowidząca to osoba, która posiada ostrość wzroku od 0,05 do 0,3 wg tablicy Snellena (pełna ostrość wzroku odpowiada wartości 1,0) lub pole widzenia zawężone do obszaru 20 stopni (pełne pole widzenia wynosi około 180 stopni).
U osób słabowidzących zwykła korekcja okularowa nie jest w stanie wystarczająco poprawić widzenia. Stosując pomoce optyczne uzyskujemy powiększony obraz na siatkówce obserwowanego obiektu. Dzięki temu pobudzana jest większa ilość fotoreceptorów siatkówki co znacznie poprawia widzenie. Należy pamiętać, że pomoce optyczne polepszają jakość widzenia osób słabowidzących ale wykorzystują pozostałą ostrość wzroku. U dużej części pacjentów można w ten sposób poprawić ostrość widzenia nawet o kilka rzędów.
Po skorygowaniu widzenia do czytania gazety Visus powinien wynosić więcej niż 0,5, w przypadku książki telefonicznej – powyżej 0,8, a dla ogólnej orientacji przestrzennej – powyżej 0,1.
Pomoce optyczne to: lupy, monookulary, okulary lupowe, okulary lornetkowe i inne akcesoria ułatwiające takie czynności jak: oglądanie telewizji, czytanie, pisanie, korzystanie z telefonu komórkowego czy komputera.
Refundacja przez NFZ dotyczy:
- Lup
- Okularów lupowych
- Okularów lornetowych
- Monokularów
Każda pomoc optyczna dobierana jest indywidualnie dla danego pacjenta. Jej rodzaj i powiększenie uwarunkowane jest ostrością wzroku pacjenta oraz jego potrzebami (pomoc do czytania, pisania, oglądania telewizji, ect.).
Wyróżniamy różnego rodzaju lupy powiększające (Ryc. 1, Ryc.2.). Niektóre z nich posiadają podświetlenie diodowe, które dodatkowo wzmacnia kontrast ułatwiając w ten sposób czytanie. Lupy mogą być używane nie tylko do czytania i pisania. Istnieje szereg lup które w warunkach domowych mogą ułatwić wykonywanie różnych czynności np. szycie. Lupy mogą być również używane np. w sklepie do sprawdzenia daty ważności produktu, na przystanku do odczytania rozkładu jazdy.
Okulary lupowe różnego typu (Ryc.3.) także okulary z zastosowaniem pryzmatów przeznaczone są przede wszystkim do czytania ale można je również stosować do obserwacji przedmiotów położonych blisko.
Okulary lornetowe (Ryc.4.) to pomoce optyczne wykorzystywane do obserwacji przedmiotów położonych blisko lub daleko. Dzięki możliwości zmiany ogniskowej mogą być używane jako okulary do oglądania telewizji, w kinie, teatrze, jak również znajdują szerokie zastosowanie w czynnościach domowych tj. włączenie pralki, ugotowanie obiadu, wbicie gwoździa.
Monookular dzięki zmiennej ogniskowe pozwala widzieć na bliższe i dalsze odległości. Stosowany jest najczęściej do orientacji w terenie np. rozpoznawania nr autobusów, nazw ulic, oglądania krajobrazów.
Korzystając z pomocy optycznych musimy również pamiętać o jakości oświetlenia. Jest to tym istotniejsze, im pacjent jest starszy (z powodu zmian fizjologicznych siatkówka osoby około 60 roku życia odbiera 3-krotnie mniej światła niż u osoby w młodym wieku) i ma większe upośledzenie widzenia spowodowane zmianami chorobowymi.
Ważne jest także odpowiednie przygotowanie miejsca do korzystania z pomocy optycznych do czytania czy pisania (oświetlenie, podstawka pod książkę, wygodne ustawienie fotela do biurka itp.).
W Centrum Okulistycznym dr Barnyk
dysponujemy kompletnymi zestawami do doboru poszczególnych pomocy optycznych.
Pomoce, które są w zestawach próbnych są w istocie takimi samymi artykułami jak ostateczna pomoc optyczna. Tym samym pacjent ma realną możliwość przetestowania do poprawy widzenia dokładnie takich artykułów z jakich potem korzysta w domu po realizowaniu recepty.